V tomto článku sa zameriame na zodpovednosť zhotoviteľa za vady pri zhotovovaní veci na zákazku podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, a to aj v prípade, ak zhotoviteľ plní pokyny objednávateľa. Aké sú povinnosti zhotoviteľa a práva objednávateľa v krátkosti uvádzame nižšie.
Zodpovednosť zhotoviteľa za vady pri zhotovovaní veci na zákazku je upravená v ust. § 645 až 651 Občianskeho zákonníka, pričom subsidiárne sa použijú aj všeobecné ustanovenia o zodpovednosti za vady upravené v ust. § 499 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Podľa ust. § 645 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí:
,,Zhotoviteľ zodpovedá za vady, ktoré má vec zhotovená na zákazku pri prevzatí objednávateľom, ako aj za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci v záručnej dobe. Rovnako zodpovedá za to, že vec má vlastnosti, ktoré si objednávateľ pri zákazke vymienil.
V prípad určenia, aké nároky z vád zhotovenej veci má objednávateľ voči zhotoviteľovi, je v potrebné rozlišovať, či ide o vady odstrániteľné alebo neodstrániteľné.
Pri odstrániteľných vadách môže objednávateľ žiadať, aby bola vada bezplatne odstránená, pričom zhotoviteľ je povinný vadu odstrániť bez zbytočného odkladu.
Pokiaľ ide o opätovné sa vyskytnutie vady po oprave alebo o väčší počet vád, v dôsledku ktorých nemôže objednávateľ vec riadne užívať, objednávateľ má právo požadovať zrušenie zmluvy.
Z ustálenej judikatúry vyplýva, že pod opätovným sa vyskytnutím vady po oprave sa rozumie vznik rovnakej vady, ktorá už bola aspoň dvakrát odstraňovaná a vyskytne sa opakovane. Pod pojmom väčší počet vád sa rozumejú aspoň tri odstrániteľné vady, ktoré sú síce rôzne, ale existujú súčasne na zhotovenej veci.
Pri neodstrániteľných vadách je potrebné zároveň rozlíšiť, či takáto vada bráni užívaniu veci alebo nebráni.
Ak ide o neodstrániteľnú vadu brániacu užívaniu veci, objednávateľ má právo žiadať zrušenie zmluvy.
V prípade neodstrániteľnej vady, ktorá ale nebráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať podľa objednávky, môže objednávateľ žiadať primeranú zľavu z ceny.
Dôležité je aj spomenúť, že zhotoviteľ musí splniť nároky objednávateľa z vád veci bezodplatne a nemá pritom nárok na náhradu vzniknutých nákladov.
Pokiaľ si zhotoviteľ neplní svoje povinnosti vyplývajúce z jeho zodpovednosti za vady, objednávateľ môže uplatňovať svoje nároky na súde.
V zmysle ust. § 504 Občianskeho zákonníka je však predtým povinný vadu u zhotoviteľa vytknúť bez zbytočného odkladu po tom, čo si mal možnosť vec prezrieť. V prípade zodpovednosti za vady, ktoré má vec v čase plnenia, je potrebné tieto vady vytknúť najneskôr do šiestich mesiacov. Pokiaľ sa však na vec vzťahuje záručná doba, vytknúť vadu musí v rámci plynutia záručnej doby.
Inými slovami a zjednodušene, objednávateľ je najprv povinný dať zhotoviteľovi možnosť vyriešiť vady veci, a až keď nedôjde k splneniu povinností zhotoviteľa, až následne sa môže objednávateľ domáhať svojich nárokov na súde.
Neplní si podľa Vás zhotoviteľ svoje povinnosti? Alebo ste zhotoviteľ, objednávateľ voči Vám uplatňuje nároky a ste toho názoru, že nároky objednávateľa nie sú oprávnené?
Kontaktujte nás a radi sa na Váš prípad pozrieme.
JUDr. Marek Šabík, advokát, 19.6.2021