Medzi advokátom a ,,obyčajným“ právnikom sú zásadné rozdiely, ktoré sa pokúsime v krátkosti rozobrať v tomto článku.
Základný rozdiel znie nasledovne:
,,Každý jeden advokát musí byť aj právnik, avšak nie každý právnik je advokát.“
Už z tohto základného rozdielu vyplýva, že v pomyselnej právnickej hierarchii je advokát podstatne vyššie ako právnik. Aké sú však konkrétnejšie rozdiely?
Právnikom je každá osoba, ktorá získa vysokoškolský diplom druhého stupňa s titulom magister (Mgr.) na ktorejkoľvek právnickej fakulte. Inými slovami a zjednodušene, kto dokončí právnickú fakultu, stáva sa právnikom.
V praxi sa možno stretnúť aj s obyčajnými právnikmi s titulom JUDr.. Stále ide len o právnika a nie advokáta. Oproti právnikovi s titulom Mgr. si však tento právnik zvýšil vzdelanie aj o tzv. malý doktorát a úspešne dokončil rigorózne konanie (tzn. napísal rigoróznu prácu a zložil rigoróznu skúšku).
Právnik nesmie poskytovať iným právne služby sústavne za odmenu. Ak tak robí, ide o tzv. pokútnictvo a môže takéto konanie právnika napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného podnikania podľa § 251 ods. 2 Trestného zákona.
Využitím služieb obyčajného právnika riskujete nasledovné skutočnosti.
Určite sa neriaďte titulom Mgr. alebo JUDr., nakoľko ten nemá na to, či je niekto advokát alebo len obyčajný právnik vplyv. Zistiť, či je niekto advokát môžete na stránke Slovenskej advokátskej komory, ktorá vedie zoznam advokátov. Link: https://www.sak.sk/web/sk/cms/lawyer/adv.
Kto nie je v tomto zozname, nie je advokát a nemôže poskytovať právne služby sústavne a za odmenu.
Advokátom je právnik, ktorý okrem splnenia všetkých požiadaviek na právnika (tzn. ukončená právnická fakulta) dokončil niekoľkoročnú koncipientskú prax a zložil advokátske skúšky.
Skúsime sa na rozdiely pozrieť detailnejšie.
Prvá časť advokátskej skúšky je tvorená testom v rozashu 100 otázok z rôznych odvetviach práva (trestné, pracovné, občianske, rodinné, obchodné, správne, európske a komory). Na úspešný postup z prvej časti skúšky sa vyžaduje dosiahnutie minimálne 85 percent. Menej percent znamená neúspech v advokátskej skúške.
Druhá časť advokátskej skúšky je tvorená vypracovaním zadaní z praktických prípadov. Uchádzač dostane opis skutkového stavu od klienta a musí v časovom limite dvoch hodín zistiť riešenie na opis situácie klienta a podľa zadania aj vypracovať konkrétny právny dokument (zmluvu, žalobu, návrh a pod.). Neúspešné alebo nepresné vypracovanie čo i len jedného z praktických prípadov má za následok neúspech advokátskej skúšky.
Tretia časť advokátskej skúšky je ústna skúška pred komisiou zloženou spravidla z iných advokátov špecializujúcich sa na rôzne oblasti práva spolu so zástupcami iných právnych povolaní (napr. sudcovia, prokurátori). Na ústnej časti advokátskej skúšky advokát ústne zodpovedá otázky z 9 oblastí práva. Nesprávne zodpovedanie čo i len jednej oblasti v tretej časti advokátskej skúšky znamená neúspech v advokátskej skúške.
Každá časť advokátskej skúšky sa koná v iný deň a celkovo môže zloženie advokátskej skúšky trvať aj pol roka v závislosti od objektívnych kapacít komory.
Advokátsku skúšku možno okrem neúspechu buď absolvovať, alebo absolvovať s vyznamenaním. Mierne sa pochválime, JUDr. Marek Šabík zložil advokátske skúšky s vyznamenaním.
Teraz už poznáte rozdiel medzi obyčajným právnikom a advokátom, preto ak máte akýkoľvek právny problém, vyhľadajte na pomoc advokáta, nie hocijakého právnika. Pokojne si vždy overte, či osoba, ktorá Vám ponúka právne služby, je skutočne advokátom. Overiť si to môžete na stránke Slovenskej advokátskej komory – odkaz: https://www.sak.sk/web/sk/cms/lawyer/adv. Ak daná osoba advokátom nie je, pre viaceré riziká spomenuté v tomto článku neodporúčame takéto nelegálne služby využiť, nakoľko v prípade problému na to takmer vždy doplatí práve klient.
JUDr. Marek Šabík, advokát, 18.7.2021