Časté otázky o rozvodoch

Je možné sa rozviesť aj bez súdu?

Nie, na Slovensku manželov môže rozviesť výlučne iba súd. Neexistuje ani možnosť uzatvorenia dohody medzi manželmi o rozvode, ktorú by následne súd len potvrdil.

Podľa § 93 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok platí: „Konanie sa začína len na návrh jedného z manželov.“

Z citovaného ustanovenia vyplýva, že súd vždy začne konať o rozvode manželstva až podaním návrhu na rozvod, a to ktorýmkoľvek z manželov. Návrh na rozvod podáva jeden z manželov. Ak sú aj manželia medzi sebou dohodnutí a obaja sa chcú rozviesť, formálne bude aj tak navrhovateľom len jeden z manželov. Dohoda medzi manželmi vie však konanie o rozvode urýchliť.

V prípade, ak obaja manželia podajú samostatný návrh na rozvod, súd bude rozhodovať o návrhu toho manžela, ktorý ho podal skôr.

Dôležité je dodať, že súd neprihliada na skutočnosť, ktorý z manželov podal návrh na rozvod. V konaní pred súdom majú obaja manželia rovnocenné postavenie a zároveň rovnaké práva a povinnosti, a rovnakú váhu majú i dôkazy oboch strán.

Môže súd môj návrh na rozvod zamietnuť?

Podľa § 23 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. zákona o rodine platí, že: „Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.“  

Zjednodušene uvedené, súd manželstvo nerozvedie v tom prípade, ak má za to, že nie je rozvrátené. Povinnosťou súdu je zistiť dôvody vzniku sporov medzi manželmi a viesť ich k zmieru. Pokiaľ má súd za preukázané, že manželstvo je rozvrátené a neplní svoj účel, tak ho rozvedie. Ak obaja manželia súhlasia s rozvodom, skutočnosť, že súd manželstvo nerozvedie je skôr výnimočná a v praxi súdy väčšinou manželstvo rozvádzajú (najmä z dôvodu nemožnosti požadovať od manžela, aby zotrval v manželstve proti svojej vôli). 

Ak niektorí z manželov s rozvodom nesúhlasí, súd je povinný dôvody nesúhlasu s rozvodom preskúmať. Súd tiež musí prihliadať na záujem maloletých detí, ak manželia deti majú. 

Čo v prípade, ak sa už rozviesť nechcem? Môžem zobrať svoj návrh na rozvod späť?

V prípade, ak si manžel, ktorý podal návrh na rozvod, rozmyslí rozvod a nechce sa už rozviesť, môže svoj návrh zobrať späť a to až do vyhlásenia rozsudku o rozvode manželstva. V takomto prípade súd konanie zastaví. Do pozornosti dávame, že podmienkou pripustenia späťvzatia návrhu na rozvod je súhlas druhého manžela. Ak druhý manžel naďalej trvá na rozvode, súd v konaní pokračuje a manželstvo rozvedie. Súhlas druhého manžela so späťvzatím návrhu sa nevyžaduje v prípade, ak druhému manželovi ešte súd nestihol návrh na rozvod doručiť.

Ako dlho trvá konanie o rozvod manželstva?

Na túto otázku nie je možné odpovedať s istotou, pretože záleží od vyťaženosti konkrétneho súdu a sudcu. 

Veľa konaní o rozvod, ktoré sme zastupovali, trvali napr. tri mesiace, ak mal súd za preukázané, že rozvrat manželstva je trvalý a nie je možné dôjsť k zmieru a ani jeden z manželov už ďalej nechce byť v manželstve. Ide však o skutkovo jednoduchšie prípady.

Dĺžka trvania súdneho konania sa môže výrazne predĺžiť, ak druhý manžel robí úkony spôsobujúce prieťahy, napríklad nepreberá poštu, vyhýba sa súdnemu pojednávaniu alebo robí iné úkony, ktoré znemožňujú priebeh konania o rozvode. 

Dlžku trvania súdneho konania predlžuje aj to, ak niektorý z manželov s rozvodom nesúhlasí, nakoľko to komplikuje dokazovanie na súde, čo priamo spôsobuje predĺženie konania. Súd je zároveň povinný pokúsiť sa o zmierlivé vyriešenie veci, preto nie je nič výnimočné, ak súd odročí pojednávanie z dôvodu, aby sa manželia pokúsili zmieriť. 

Je konanie o rozvode spojené aj s niečím iným, než samotným rozvodom?

V rámci konania o rozvod, ak majú manželia spoločné maloleté deti, súd určí rozsah starostlivosti o tieto maloleté deti. Ide predovšetkým o úpravu starostlivosti o dieťa na čas po rozvode, o úpravu styku (stretávania) s maloletým dieťaťom, ďalej súd rozhodne o tom, kto bude zastupovať dieťa a spravovať jeho majetok, a súd rozhodne aj o vyživovacej povinnosti.

Právoplatnosťou rozsudku o rozvode zaniká priamo zákona i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, preto bude potrebné pristúpiť k vyporiadaniu majetku niektorou zo zákonom predpokladaných foriem.

Nakoľko však ide o rozsiahlejšie témy, budeme sa im podrobnejšie venovať v ďalších článkoch.

 

Publikované ku dňu: 24.9.2024

Ostatné články